29th Annual Texas Plant Protection Conference
Agenda

 

December 5, 2017

 

7:00 am – 5 pm
Conference Registration Desk Open

 

7:00 – 8:30 am
Table-top Displays Set-up

 

7:00 – 8:30 am
Posters Set Up

 

8:30 am – 12:00 noon
General Session #1
Moderator: Gary Schwarzlose, TPPA President

 

8:00 – 8:15 am
“Welcome & Conference Introduction”
Gary Schwarzlose, TPPA President

 

8:15 – 8:30 am
“Welcome”
Dr. Mark Hussey, Vice Chancellor, Texas A & M AgriLife

 

8:30 – 9:00 am
“The Importance of Agricultural Trade on the U.S. Economy”
Dr. Luis A. Ribera, Professor and Extension Economist, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

9:00 – 9:30 am
“U.S. Ag Economics / Farm Bill” - Dr. Bart Fischer, Deputy Staff Director and Chief Economist, U.S. House of Representatives, Committee on Agriculture

 

9:30 – 10:00 am
Break
View Displays & Posters

 

10:00 – 10:30 am
“Pesticide Regulations”
Beau Greenwood, Executive Vice President of Government Relations and Public Affairs, CropLife America

 

10:30 – 11:00 am
“Ag Credit Update”
Mark Miller, Chief Executive Officer, Texas Farm Credit

 

11:00 – 11:30 am
“Update on New Cotton Technology” - Dr. Peter Dotray, Professor and Extension Weed Specialist, Texas Tech University, Texas A & M AgriLife Research and Extension Service

 

11:30 – 11:45 am
“Flag the Technology APP: A Virtual Flag Field Trait Marking System Using your Cell Phone”
Ray Smith, Chairman of Board, Texas Plant Protection Association and Dr. Todd Sink, Assistant Professor, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

12:00 noon – 1:30 pm
Lunch (on your own)

 

1: 30 pm – 2:30 pm
Consultant General Session
Moderator: Mark Nemec, MJN Consulting Service

 

1:30 – 1:45 pm

“Crop Mix Economics”
John Miller, Southwest Agribusiness Consulting

 

1:45 - 2:00 pm

“USA Commercial Diplomacy”
James Powell, Powell Ag Consulting

 

2:00 – 2:15 pm

“Water Regulations Issues”
Cliff Mock, Crop Consultant

 

2:15 - 2:30 PM

“Foliar Feeding Cotton”
Justin Chopelas, Crop Consultant

 

2:30 – 3:00pm
Break
Poster Review - View Displays

 

3:00– 3:30pm
Pest ID Contest
Barron Rector, Texas AgriLife Extension Service, Chairman

 

3:30 - 5:30 pm
General Session
New Technology & Chemistry
Moderator: Pete Eure, Syngenta Crop Protection

 

3:30 - 3:45 pm

“More Options and Protection Inside and Outside the Monsanto Bag”
Luke Etheredge, Monsanto

 

3:45 – 4:00 pm

“The Enlist Weed Control System Review and Updates for 2018”
Haley Nabors, Dow AgroSciences

 

4:00 – 4:15 pm

“New Products Update from Valent USA LLC”
Chris Meador, Valent USA LLC

 

4:15 – 4:30 pm

"Bayer CropScience Product Update”
Gary Schwarzlose, Bayer CropScience

 

4:30 – 4:45 pm

“Fungicides and Herbicides that Make a Difference in Texas Agriculture”
Ken Smith, FMC

 

4:45 – 5:00 pm

“BASF: New Products and Label Updates”
Adam Hixson, BASF

 

5:00 – 5:15 pm

“Updates from Syngenta Crop Protection”
Pete Eure, Syngenta Crop Protection

 

5:15 - 5:30 pm

“Dupont Crop Protection Technology Update”
Eric Castner, DuPont Crop Protection

 

 

 

 

 

December 6, 2017

 

7:30 am – 2 pm
Conference Registration Desk Open

 

Laws & Regulations
General Session
Moderator: Dale Scott, Texas Department of Agriculture

 

8:00 -9:00 am
TDA Laws & Regulations

 

9:00 –10:00 am
Concurrent Session
Cotton
Moderator: Gaylon Morgan, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

9:00 – 9:15 am

“A Review of the Bollworm Situation in Bt Cotton and Management Decisions”
David Kerns and Fei Yang, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

9:15 - 9:30 am

“Cotton Economics Outlook”
John Robinson, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

9:30 – 9:45 am

“Advanced Remote Sensing Platform for Cotton Research and High- throughput Phenotyping”
Juan Landivar-Bowles and Murilo Maeda, Texas A & M AgriLife Research and Jinha Jung, Texas A & M University- Corpus Christi

 

9:45 - 10:00 am

“Balanced Nutrition for Cotton Production”
Katie Lewis, Texas A & M AgriLife Research and Texas Tech University

 

10:00 – 10:15 am
“Reflecting on the Launch of Auxin Herbicides for XtendFlex and Enlist Cotton in Texas and Beyond”
Gaylon Morgan, Josh McGinty, Seth Byrd,Pete Dotray and Scott Nolte, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

9:00 –10:00 am
Concurrent Session
Pasture, Rangeland & IVM
Moderator: Vernon Langston, Rotam USA

 

9:00 – 9:15 PM

“Control of IVM/Rangeland & Pasture Vegetation with Helena Chemical Products”
Jeff Gerhard and Clay Wolter, Helena Chemical Co.

 

9:15 - 9:30 am

“Update on Agri-Intelligence from Helena Chemical Co.”, Adam Bush and Troy Wilson, Helena Chemical Co.

 

9:30 – 9:45 am

“Control of Industrial Vegetation with Bayer Products”
Case Medlin, Bayer CropScience

 

9:45 - 10:00 am

“Control of Range and Pasture Vegetation with Bayer Products”
Brian Cain, Bayer CropScience

 

10:00 – 10:15 am

“Cow-Calf Production Cost”
David Anderson, Texas A & M University

 

10:15 – 10:45 am
Break
Poster Review - View Displays

 

10:45 – 12:00 pm
Concurrent Sessions
Grain
Moderator: Clark Neely, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

10:45 – 11:00 am

“Seed Use Agreements and Adapted Wheat Varieties for Central and South Texas”, Clark Neely, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

11:00 – 11:15 am

“Goss’s Wilt in Central and South Texas Corn”
Tom Isakeit, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

11:15 – 11:30 am

“Farming for Texas Craft Brewing and Distilling: An Insiders perspective of Current Needs and Trends”
Allan Hall, Ranger Creek Brewing and Distilling

 

11:30 -11:45 am

“Southeast Texas Rice Impacts after Hurricane Harvey ”
Grant Stoesser, G.S. Farm Co

 

11:45 -12:00 pm

“The Science and Economics of Industrial Hemp”
Coleman Hemphill, Executive Director, Texas Hemp Industries Association

 

10:45 – 12:00 pm
Concurrent Sessions
Horticulture / Turf
Moderator: Tim Hartmann, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

10:45 – 11:00 am

“Effects of Soil pH and other Limitations on the Adaptation of Golden Kiwifruit to Texas”
Tim Hartmann, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

11:00 – 11:15 am

“Developing New Vegetable Cultivars for the Texas Vegetable Industry”
Kevin Crosby, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

11:15 – 11:30 am

“Grapevine Disease Management for Texas Vineyards”
Justin Schneider, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

11:30 – 11:45 am

“Innovations in Nursery Crop Production”
Andrew King, Texas A & M University

 

11:45 – 12:00 pm

“New Developments in Crape Myrtle Bar Scale Management”
Mengmeng Gu, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

12:00 noon – 1:30 pm
Awards Luncheon & Business Meeting
(Included in registration fee)
Moderator, TPPA President Gary Schwarzlose

 

1:30 – 3:15 pm
Concurrent Sessions
Precision Ag Session
Moderator: Steve Searcy, Texas A & M University

 

1:45 – 2:00 pm

“New Developments in Using Drones for Precision Agriculture”
Alex Thomasson, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

2:00 - 2:15 pm

“Precision Agriculture Efforts at Stiles Farm”, Ryan Collett, Stiles Farm Foundation Manager

 

2:15 – 2:30 pm

“Phenotyping, BMPs and Irrigation Management using Remote Sensing”
Juan Enciso, Texas A & M AgriLife Research

 

2:30 - 2:45 pm

“Digital Farming”
Danny Sosebee, Netafim USA

 

2:45 – 3:00 pm

“Potential for Variable Rate Nutrient Management in Central Texas”
Ronnie Schnell Texas A & M AgriLife Extension Service

 

3:00 – 3:15 pm
“Smart Machines for Precision Weed Control and Beyond”
Mac Keely, Red River Technology

 

 

3:00 – 3:15 pm
“Sensors and Drone Applications in Agriculture”, Jinha Jung, Texas A & M University at Corpus Christi

 

 

1:30 – 3:15 pm
Concurrent Sessions
Fertility Management Session
Moderator: Jimmy Schulz, SureGrow Ag Products

 

1:45 – 2:00 pm

“Plant Nutrition”
Wayne Becker, Nachurs Liquid Fertilizer

 

2:00 - 2:15 pm

“Plant Micronutrients Needs”
Larry Unruh, American Plant Food Corporation

 

2:15 – 2:30 pm

“State of the Fertilizer Industry”
Toby Hlavinka, American Plant Food Corporation

 

2:30 – 2:45 pm

“Making Data Actionable”
Todd Carlton, Yield Higher Ag Services

 

2:45 – 3:00 pm

“Nutrient Management Strategies and Practices”
Todd Carlton, Yield Higher Ag Services

 

3:00 – 3:15 pm

“Protection Products for Nitrogen Management”
Dennis Coker, Texas A & M AgriLife Extension Service

 

3:15 – 3:30 pm

“Soil Health and Soil Ecosystems”, Christine Morgan, Texas A & M University

 

3:30 pm Adjourn